Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
50 postów 1811 komentarzy

Oko sieci

Molier - pragmatycznie w polityce i gospodarce

O płacy minimalnej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Od jakiegoś czasu w mediach pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego obiegu przewija się temat płacy minimalnej. Ile komentarzy, tyle opinii- widać temat gorący, należy go przepracować!

 

 Ochrona pracownika?

 

Zwolennicy płacy minimalnej twierdzą, że to podciągnie pensje do odpowiedniego poziomu. Według nich takie prawo zmusi pracodawcę do płacenia pracownikom więcej. W tej teorii wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że pieniądze nie biorą się znikąd. Pracodawca najczęściej płaci swoim pracownikom najwyższą możliwą stawkę, na którą swoją pracą zasługują w warunkach konkretnego przedsiębiorstwa. Weźmy na przykład właściciela sklepu z artykułami biurowymi zatrudniającego dwie sprzedawczynie w trybie pełno etatowym na umowę o pracę, dając im po 1200 złotych na rękę (jego kosztuje to jakieś 2000 złotych na każdą z pracownic). Jedna z zatrudnionych jest o wiele lepsza niż druga i uznał to za niesprawiedliwe, że mają takie same zarobki. Postanowił więc, że podwyższy pensję lepszej sprzedawczyni o 500 złotych (teraz na tego pracownika musi wydać ok 2800 pln). Chciałby też zainwestować na sąsiednim osiedlu i otworzyć tam filie, gdzie zatrudniłby jedną panią. W tym momencie rząd postanawia podnieść pensję minimalną do 1400 (dla właściciela papierniczego do ok 2350) złotych na rękę i teraz pracodawca ma trzy warianty:

 

1.     Podnieść pensję dwóm pracowniczkom po równo, jednak wtedy ta lepsza nie dostanie podwyżki, będzie mniej zmotywowana i obniży swoją wydajność, a tym samym dochody właściciela papiernika, co może doprowadzić do zwolnienia którejś z pracownic.

2.     Podnieść pensję dwóm pracowniczkom do poziomu „minimalnego” i dodatkowo wynagrodzić tę bardziej wydajną, ale wtedy nie będzie miał pieniędzy na inwestycje w nowy sklepik, co oznacza, że nie zatrudni trzeciej pani i sam nie zwiększy swojego dochodu.

3.     Zwolnić gorszą pracownicę, podnieść pensję tej wydajniejszej i dopłacać jej za nadgodziny, albo postawić żonę za ladą, w tym czasie otwierając sklepik na sąsiednim osiedlu.

 

Oczywiście może też wszystkie dziewczyny pozatrudniać na umowę o dzieło, albo zamknąć interes i wyjechać za granicę, ale nie będziemy tych przypadków rozpatrywać. W każdym z trzech rozwiązań problemu płacy minimalnej okazuje się, że z dużym prawdopodobieństwem któraś z pracownic straci pracę, albo jej nie uzyska- praktycznie zawsze zamiast trzech pracownic właściciel papierniczego będzie zatrudniać tylko dwie. Jeżeli nawet w przypadku pierwszym nie zwolni żadnej z zatrudnionych pań, to lepsza pracownica straciła szansę na podwyżkę, tak więc widzimy, że płaca minimalna może działać w drugą stronę- ściągać pracownika wyższej rangi do niższej pensji niż mógłby otrzymywać, gdyby minimum płacowe nie istniało. Spójrzmy, jeśli jako właściciel firmy musimy zatrudnić gońca, który miałby roznosić pocztę. Płaca minimalna za godzinę wynosi 9 złotych, a praca naszego gońca jest warta 5 złotych. My, jako pracownik, którego praca jest warta załóżmy 20 złotych dostaniemy tylko 16 pln, aby wyrównać do płacy gońca. Tak zaniżone nasze wynagrodzenie prowadzi do tego, że jesteśmy zupełnie niezmotywowani, a to właśnie my powinniśmy być bardziej wydajni niż goniec, który nosi pocztę, ponieważ jego motywacja nie wpływa na jakość wykonywanego zadania- ma przynieść pocztę do odpowiedniej osoby, nie gubiąc jej po drodze. Czy będzie dobrze zmotywowany, czy nie, efekt musi być zawsze ten sam. W przypadku pracy umysłowej, gdzie mamy pole do kreatywności stopień naszego zaangażowania ma ogromne znaczenie i to my powinniśmy zarabiać więcej. Można mówić, że goniec mając większą pensję godzinową szybciej rozniesie pocztę, jednak który człowiek mając płacone za godzinę wykonuje swoje zadanie szybciej? Poza tym często bywa tak, że pracownik musi w pracy pozostać daną ilość godzin z powodu uwarunkowań od niego niezależnych (różne godziny przyjścia listonosza, kurierów). Płaca minimalna tak naprawdę sprowadza nas, lepiej wykwalifikowanych pracowników do niższego poziomu, niż moglibyśmy osiągnąć w przypadku, gdyby jej nie było.

 

Zaczynam pracę

 

Wielu ludzi mówi, że zaczynając pracę wynalazek płacy minimalnej bardzo pomaga im w osiągnięciu na starcie pewnego optimum. Otóż, jest wręcz przeciwnie. Jako pracownik młody i niedoświadczony nie masz wiele do zaoferowania pracodawcy. W zasadzie to on tobie oferuje możliwość przyuczenia się i zdobycia cennej wiedzy. Właściciele firm niechętnie angażują ludzi bez doświadczenia, jedyne, co może ich zachęcić do żółtodzioba to niskie koszty. W sytuacji takiej, gdy musi mu zapłacić minimum krajowe nie będzie mu się kalkulować angaż młodzika, kiedy za takie same pieniądze może znaleźć kogoś z większym doświadczeniem. Wprowadzanie obostrzeń płacowych nigdy nie służy rynkowi pracy- w zależności od sytuacji albo się on zawęża, albo przestaje rozszerzać.

 

A co z biednymi?

 

Podniesienie, czy wprowadzenie płacy minimalnej, jak twierdzą jej zwolennicy, ma pomóc najuboższym. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Pod terminem „najubożsi” kryje się tak naprawdę „najmniej zarabiający”- osoby, które nie wyrabiają tego minimum, które chcemy wprowadzić. Tacy ludzie najczęściej wykonują bardzo proste czynności, często towarzyszy temu niska efektywność- brak kwalifikacji, motywacji, czy pracowitości- gdyby było inaczej nie należeliby do grupy o najniższych zarobkach. Oni, podobnie, jak osoby z małym doświadczeniem, na rynku pracy mogą konkurować tylko ceną. Kiedy to zostanie im odebrane nie mają szansy na znalezienie zatrudnienia. Ustawowe podniesienie wynagrodzeń nie sprawia, że właściciele przedsiębiorstw nagle mają więcej pieniędzy, tylko utrudnia sytuację tym, których praca jest mniej warta niż ustawa przewiduje. Tworzy to coś w rodzaju niewidzialnego pułapu (szklany sufit, niewidzialne pułapy- chyba zapiszę się do feministek), na który musisz wskoczyć, żeby w ogóle podjąć się płatnej pracy. Jeśli jesteś poniżej tych kwalifikacji- ustawa nie przewiduje cię w ogóle na rynku pracy. Skoro płaca minimalna nie działa, to jak pomagać biednym? Powinniśmy zacząć od minimum, ale nie płacy, tylko kosztów pracy, czyli tych, które pracodawca musi ponieść w związku z wypłacaniem comiesięcznej pensji. Jest to dokładnie przeciwny zabieg niż podnoszenie płacy minimalnej, która najzwyczajniej w świecie powoduje wzrost tych kosztów. Wtenczas pracodawca mógłby pozwolić sobie na wielu więcej pracowników- nie musi wydawać 2 000, aby zapłacić pracownikowi 1 200 złotych. W takim przypadku jeżeli właściciel firmy zamiast tych 2 000 może zapłacić np. 1 300 za pensję wynoszącą 1 200 pln to za pozostałe 700 złotych może zatrudnić kogoś na 1/2 etatu lub zlecić prostą pracę, zamiast wykonywać ją samemu, co sprawi, że będzie miał więcej czasu na rozwój swojej działalności. Po wykonaniu takiej operacji ludzie o niskich kwalifikacjach w ogóle pojawią się na rynku pracy, co już daje im możliwości rozwoju. Wtedy można stworzyć dla nich specjalną fundację, która będzie pomagać im zdobywać doświadczenie, polepszać swoją pozycję, motywować do działania, dzięki czemu praca najuboższych będzie coraz więcej warta, przez co będą otrzymywać coraz wyższe wynagrodzenia.

 

Rynek wymaga rozwiązań prostych. Reglamentacje i wszelkie odgórne narzucenia zawsze źle odbijają się w gospodarce. To pokazuje, że ludzie tak naprawdę mogą tylko sobie sami pomóc, a więc działaniem dla ich dobra nie jest ustalanie norm, standardów, minimów, tylko praca bezpośrednio z nimi tak, aby to oni sami zechcieli polepszyć swój status.

 

 

 

Tyle z mojej strony, zapraszam Państwa do dzielenia się swoimi opiniami i przypominam o konkursie na łamach wgospodarce.plKOMENTARZE

 • Czy założenie jest poprawne?
  "Pracodawca najczęściej płaci swoim pracownikom najwyższą możliwą stawkę, na którą swoją pracą zasługują w warunkach konkretnego przedsiębiorstwa. Weźmy na przykład właściciela sklepu (...) zatrudniającego dwie sprzedawczynie (...), dając im po 1200 złotych na rękę (...). Jedna z zatrudnionych jest o wiele lepsza niż druga (...)"

  Autor dokonuje w artykule następującego założenia:
  "Pracodawca najczęściej płaci swoim pracownikom najwyższą możliwą stawkę, na którą swoją pracą zasługują w warunkach konkretnego przedsiębiorstwa."
  następnie zaś kilka wierszy dalej stwierdza, w podawanym przykładzie że pracodawca zatrudnia dwie osoby, z których jedna jest bardziej wydajna niż druga, ale obie te osoby są wynagradzane w sposób identyczny.
  Takie przedstawienie przykładu przeczy stawianemu założeniu najwyższej możliwej stawce wynagrodzenia, gdyż przedstawia sytuację w której zatrudniona osoba bardziej wydajna otrzymuje wynagrodzenie równe osobie mniej wydajnej. Czyli albo osoba bardziej wydajna jest wynagradzana zbyt nisko albo osoba mniej wydajna jest wynagradzana zbyt wysoko.
 • "a co z biednymi ???"
  No właśnie: a co z biednymi !!!???

  Przecież płaca minimalna zapewnia im byt i godziwe utrzymanie !!!

  Dzięki płacy minimalnej pracodawca wie, że nie wolno mu wyzyskiwać ludzi, a pracownicy mają wtedy twardy punkt negocjacyjny:

  "albo MINIMALNA, albo sobie kurwa pójdę !"

  Tak to urzędnicy do spółki z politykami dbają o to, żebyśmy nie pozdychali z głodu.

  Dokładnie taka sama "płaca minimalna" występowała w KL Auschwitz-Birkenau - każdy miał dzienny przydział żywności.

  Można by więc powiedzieć, że obozy koncentracyjne to takie pierwowzory państw z płacą minimalna ...

  Czyżby jakaś ciągłość ideowa ?
 • @programista 11:09:20
  Doczytaj dokładnie: tam jest mowa o sytuacji, gdyby płaca minimalna wymusiła na nim zrównanie płac tych osób !

  Inna sprawa, że pracodawca nie płaci "największej możliwej kwoty", tylko NAJMNIEJSZA MOŻLIWĄ KWOTĘ, a z kolei pracownik oddaje w pracy NAJMNIEJSZY MOŻLIWY WYSIŁEK ...

  ale to są niuanse. Ogólnie co do zasady to taki właśnie działa płaca minimalna. Dlatego nie wolno jej wprowadzać !
 • @Marek.Lipski 14:13:26
  dziękuję za merytoryczny komentarz. Propozycja tematu ciekawa; czas się znajdzie:)
 • @Ultima Thule 11:19:55
  bardzo dziękuję za wyjaśnienia w moim imieniu. Nie zrobiłabym tego lepiej:)
 • @
  Zalozenia i argumentacje dla filozofa. Widac ze nie ma Pan pojecia o tworzeniu miejsc pracy i dawaniu pracy.

  Nigdy pracodaca nie placi maksymalnej stawki pracownikowi jaka moze, ba zawsze placi minimalna jaka moze.

  Jak zroznicuje Pan pensje na rownoleglych stanowiskach to wiadomo jak sie to konczy, konfliktami - wiec albo wszystki albo nikomu. Pisze pan o wydajnosci ? Doswiadczeniu ? Czym sie rozni sprzedawca z 30 letnim stazem od 2 letnim mlodej osoby czy nawet 1 tygodniowym stazem? Skoro pana pracownik osbluguje ta same liczbe klientow bo ani nie uciekna z kolejki anie nie przyjda nowi. Mowi pan o kwalifikacjach osob wyspecjalizowanych a to tylko przyklad ? Osoby cos potrafiace nie martwia sie najnizsza krajawa.

  Jak nie rozumie Pan ze najlepsza inwestycja jest kapital ludzki i mlodosc i brak doswiadczenia to kara to gratuluje. Nowi pracowniy wnasza najwiecej do firmy. I pomyslow i checi do pracy. Starzy powielaja swoje bledy.

  Co z biednymi ? A co z bogatymi ? Skoro komus sie nie oplaca biznes to zostaje biedakiem ...

  Min. w Polce powinna byc od jutra 2500. I niech sie dzieje co chce. Najwyzesz wszystko pier*** bo i tak to bylaby najlepsza opcja.
 • @Dr nightel 15:28:20
  nightel - ty jesteś NIENORMALNY ...

  Pierdolnąć to możesz sobie SAM !!! Głupim łbem o beton !!!!!!

  Jakim prawem !!! (JAKIM PRAWEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????????????????) chcesz mi zabronić zatrudnić się u kogoś za kwotę mniejszą, niż minimalna płaca ?????????

  Bo załóżmy, że to JA jako pracownik chcę pracować za mniej !!!!!


  JAKIM PRAWEM !!!??? Wpierdalasz się w MOJE ŻYCIE !!!!!! POPIERDOLEŃCU SOCJALISTYCZNY !!!!!
 • @Dr nightel 15:28:20
  jeśli uważa Pan, że sprzedaż to praca na taśmie, to rzeczywiście mój przykład jest nieprzekonywujący (chyba, że w hipermarketach, ale i tam są kasy, w których kasjerzy maja ciągłe problemy). Ja mam inne zdanie.
  Pozdrawiam
 • Minimalna płaca w Konstytucji RP
  Najniższe wynagrodzenie według Konstytucji ma obowiązek ustanowić Sejm w Akcie niższego rzędu i jest to podyktowane doświadczeniem ludzkości polegającym na świadomości będącej doświadczalną pewnością, że wśród pracodawców znajdzie się prędzej lub później oszust a nawet jeśli nie to trzeba bronić robotnika przed nim samym... dlaczego? Ponieważ mógłby zgodzić się na warunki niszczące jemu zdrowie i życie.

  Autor tego komentarza proponuje dodatkowo wprowadzić codzienne minimum wypłacane pracującym w dniu, w którym ukończyli pracę co między innymi zapobiegło by oszustwom i innym powodom niewypłacalności pracodawców.

  NIE MASZ NA WYNAGRODZENIA PRZESTAŃ SZUKAĆ JELENIA!

  Art. 65 Konstytucji RP:

  1.- Każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki określa ustawa.

  2.- Obowiązek pracy może być nałożony tylko przez ustawę.

  3.- Stałe zatrudnianie dzieci do lat 16 jest zakazane. Formy i charakter dopuszczalnego zatrudniania określa ustawa.

  4.- Minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określa ustawa.

  5.- Władze publiczne prowadzą politykę zmierzającą do pełnego, produktywnego zatrudnienia poprzez realizowanie programów zwalczania bezrobocia, w tym organizowanie i wspieranie poradnictwa i szkolenia zawodowego oraz robót publicznych i prac interwencyjnych.
 • @syneloi 15:46:21
  To powiedz mi: dlaczego chcesz MI zabronić zatrudnić się za płacę MNIEJSZĄ od minimalnej, jeżeli ja jako pracownik miałbym taką wolę ???
 • @Ultima Thule 15:42:09
  Hehehe

  Rozumiem ze ty jestes normalny ?? Ile ty masz lat ?

  Jak chcesz sie zatrunic za gorsze nizsze niz min. to prosze bardzo, przejdzie sie na pierwsza rozmowe o prace dowiesz sie jak to sie robi. Na pewno sie uciesza.

  Nie rozumiem twoich zalozen .... tzn. chcesz zdechnac ? I ze niby ja ci to uniemozliwiam ? I jeszcze mam ci to udowadniac ?

  Ilu pracownikow zatrudniasz i ile firm prowadziles ? Kim jestes zeby mnie wyzywac ? Chyba kiedys czytalem na NE o chamstwie w komentarzach i jego eliminiacji.
 • @Dr nightel 16:24:58
  Kimkolwiek ty jesteś - ja JESTEM ...

  Otóż problem w tym, że idea "płacy minimalnej" polega na tym, że ja jako pracownik NIE MOGĘ sam o sobie zadecydować !!!!

  Bo prawo mi to UNIEMOŻLIWIA !!!!!!!!

  ROZUMIESZ !!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????


  p.s. a co do kultury, to ja własnie po to zstąpiłem do internetu, aby zasiać tutaj kulturę !!!
 • @Dr nightel 16:24:58
  a co do firm, to z pewnością prowadziłem ich więcej, niż wynosi liczba do której ty potrafisz dodawać na jabłkach ...
 • @Molier 15:44:03
  Pisze Pan w pierwszym poscie a malych sklepach a w drugim komentarzu o hipermarketach i tasmach produkcyjnych. Moze dlatego Pan nie rozumie o co mi chodzi.

  Przy tasmie ma Pan norme czasowa (i jest ustalana tak zeby mozna bylo ja realizowac - nikt nie zrobi normy ze po tygodniu pracownika ma na L4), w sklepie sprzedawca norm nie ma (teoretycznie). Jezeli w sklepie jest kolejka to nie wina kasjerki, tylko albo jest za malo kas otwartych albo za duzo ludzi w danym momencie - choc by ta biedna kobieta fraki z siebie darla nie przerobi pracy.
  Sumarycznie odpowiedzialna za to jest osoba ktora organizuja to sanowisko pracy nie szary robol.

  Roznica w zarobkach (wlasciciel - robol, UE - Polska) jest tak ogromna ze traktujemy to jako cos normalnego. A to normalne nie jest.

  My i tak nie mamy Polskich firm a jedynie jestesmy robolami, wiec Polacy moga tylko na tym zyskac. Podobne lamenty byly na Wegrzech jak tam podniesiono o 100% min. wynagrodzenie - i co ? Stalo sie cos ? A ile tlumaczen specjalistow ze sie nie da ze to doprowadzi do tragedii ...
 • @Ultima Thule 16:33:20
  Jak to nie mozesz sam o sobie decydowac ? Co ci prawo unimozliwia ? Prawo dotyczy pracodawcy a nie pracownika. Jest miliony sposobow zebys zarabial mniej niz najnizsza krajowa jak chcesz i wszystkie zgodne z prawem wiec nie pisz bzdur.

  Koniec dyskusji z mojej strony, szkoda mojego czasu.
 • @Dr nightel 16:52:03
  to podaj przykład, jak pracownik może zarabiać MNIEJ pracując na 8h dziennie na etacie ...
 • @Dr nightel 16:52:03
  nie wolno ci kończyć dyskusji ze mną samowolnie !!! Dopóki ci wszystkiego nie wytłumaczę !!!
 • Taki detal z ludzką twarzą
  1) "za pozostałe 700 złotych może zatrudnić kogoś na 1/2 etatu"
  Po co?
  Skoro robota zostanie wykonana tak czy inaczej nie ma powodów by zatrudniać (koszty stałe) dodatkowych ludzi.
  [czy ktoś widział kapitalistę któremu zbywa kasy i zamiast przycisnąć ludzi, pardon, wg polit-poprawnej nowomowy "sprawić by wykazali zwiększone zaangażowanie" zatrudnia kolejnego pracownika?]

  2) "jedyne, co może ich zachęcić do żółtodzioba to niskie koszty" - podejście bardzo dalekie od rzeczywistości. Żółtodziób to zwykle człowiek młody - organizm ma więcej energii a takim można tyrać w znacznie większym zakresie. Dodatkowo człowiek młody nie ma obowiązków w postaci rodziny (ograniczenie czasu) i kredytu (presja na pensję).

  Generalnie bardzo podobają mi się takie rozważania.
  Płaca minimalna: jest złem zmniejszającym możliwość zdobycia pracy.
  Obligatoryjny URLOP wypoczynkowy jest złem - nie każdy musi tyle wypoczywać a ci którzy nie chcą, są zmuszani do ekwilibrystyki. Takie urlopy obniżają poziom płac w gospodarce. Żądajmy wolnego wyboru dla pracownika!
  Limity czasu pracy w Kodeksie Pracy są złem ponieważ sztucznie ograniczają produktywność ludzi i zmniejszają ich zarobki.
  Generalnie Prawo Pracy jakie znamy znacząco dusi potencjał gospodarczy.
  Cóż za pokręcony umysł to wymyślił! Ludzie nie wybierają skrajnych liberałów chyba tylko dlatego że komunistyczne mass-media piorą im mózgi.
  Ehh... łza się w oku kręci za czasami kiedy stada podrostków zasuwały jak dzikie po 16h za dwie miski zupy dziennie. Piękne to były dni kiedy stary i nieprzydatny człowiek musiał iść na żebry aby w końcu szczeznąć jako krańcowo niewydajny czynnik produkcji...
 • @Ultima Thule 15:42:09
  Odwiecznym prawem natury :)
  A na poważnie zawsze możesz zatrudnić się na umowę zlecenie za kilka złotych.
 • @Ultima Thule 16:33:20
  Albo jesteś tępak albo matoł. jak chcesz to możesz pracować za płace mniejsza niż minimalna, ale to nie będzie na etacie. Coś za coś.
 • @Ultima Thule 16:35:22
  To że prowadzisz firmę daje się zauważyć po pierwszych słowach twoich komentarzy. Ta dbałość o prawa pracownika .... Nie można tego nie zauważyć.

  Nie ma też nic dziwnego w tym że prowadziłeś ich wiele...... Tak dbałeś że uciekali i zostawałeś sam nie miał kto tyrać więc zakładałeś nową firmę, nowa nazwa i szukanie naiwnych......
 • @AndrzejB 23:43:25
  widzę, że jesteś zieloniutki w temacie niczym muchomor ...

  Otóż w przypadku regularnego wykonywania czynności pod czyimś nadzorem NIE MOŻESZ PRACOWAĆ na zlecenie !!!

  Tak ten chory system jest skonstruowany, że typowa praca w fabryce "przy taśmie" musi być realizowana poprzez umowy etatowe !!!

  Tak więc jeżeli zgodzisz się zatrudnić za mniejszą płacę ale pracując 8 godzin dziennie pod czyimś nadzorem, to pewnego dnia możesz pracodawcę dać do sądu i zażądać WYRÓWNANIA WYNAGRODZENIA !!!!!!!!!!!!!!!!!

  Nie wiedziałeś o tym ???

  Ale oczywiście pracodawcy nie jesteśmy DEBILE i zanim byśmy kogoś zatrudnili, to uwzględnimy to ryzyko !!! A więc zaoferujemy ci kmiotku NIŻSZE wynagrodzenie, bo skąd mamy wiedzieć, czy jakiś prawnik lub żona nie podpowiedzą ci za 2 lata, żebyś nas zaskarżył i uzyskał odszkodowanie ?????

  Jak więc widzisz, w umowę pomiędzy pracownikiem i pracodawcą WPIERDALA SIĘ BUC zwany dla niepoznaki urzędnikiem. I on nas OKRADA !!!! Mnie i ciebie !!!!!!!

  ROZUMIESZ TO !!!???

  KMIOTKU !?
 • @AndrzejB 23:46:06
  Moi pracownicy raczej nie uciekali (nie mieli siły ...)
 • AMEN Molier! Świetnie wytłumaczyłeś choć nie ukazałeś wszystkich wad minimalnej płacy.
  Wiem coś na ten temat, bo znaczne podwyższenie minimalnej płacy zmusiło moją żonę do sprzedaży biznesu w USA, a jej nowy właściciel szybko zbankrutował.
  Stracili wszyscy, a najbardziej pracownicy. Teraz część pobiera głodowe zasiłki (bo nowej pracy nie ma), niektórzy stracili domy i tym samym oszczędności zycia (nie byli w stanie ich spłacać), a druga część która zarabiała u żony bardzo dobrze, podjęła pracę za stawkę... MINIMALNĄ!

  Stawka minimalna to równocześnie wzrost infacji która tę podwyżkę wszystkim i tak pożre. Tylko naiwni sądzą że jeśli pójdą w górę koszty, to nie pójdą w górę ceny.

  Jedyny sposób na wysokie zarobki, to niskie bezrobocie, czyli rynek pracownika a nie pracodawcy. Minimalne zarobki skutecznie to zabijają.
 • Problem to ZUS
  ''Pracodawca najczęściej płaci swoim pracownikom najwyższą możliwą stawkę, na którą swoją pracą zasługują w warunkach konkretnego przedsiębiorstwa.'' - zapłaci tyle by ieszcze zarobić na siebie, bo po to prowadzi działąlność gospodarczą a nie charytatywną. No, i też nikt nie powiedzał on sam jest skazany na sukces i że do końca życia będzie przedsiębiorcą, zawsze sam może dostać minimalną płące.

  Problem to minimalne koszty zatrudnienia, ok 900 zł na start ? no tak ale od minimalnej w granicach 3000 zł brutto. Bo nie zapominajmy o tym że taka pensja zostanie wydana na bieżące wydatki obarczone 23 % podatkiem VAT (akcyza też jest obarczona VATem, nie wiem czy to towar czy usługa).

  ZUS powiniem być płacony liniowo.
 • @Krzywousty 00:53:04
  To ja dam jeszcze inny przykład:

  wyobraźmy sobie łódź z rozbitkami w czasie sztormu. Rozpaczliwie próbują wiosłować, aby dopłynąć do wyspy. Łódź nabiera wody. Jak nie będą mocno wiosłowali, to po prostu nie zdążą dopłynąć i zatoną.

  I teraz:
  - rozbitkowie podejmują decyzję, że wiosłować może tylko ten, kto ma minimum określoną siłę. Osób jest więcej i mogłyby też wiosłować pomagając tym silniejszym, ale z powodu takiego przepisu siedzą sobie spokojnie.

  I taki jest efekt płacy minimalnej: część ludzi przestaje pracować i idzie na zasiłek, który jest dodatkowym demotywatorem do pracy ...
 • @Ultima Thule 09:08:00
  jest to najlepsze zobrazowanie płacy minimalnej jakie znam!
  Po prostu powinno przemówić do wszystkich, a jeśli nie, to ja już nie wiem co przemówi.
  Pewnie pojawią się głosy, ze Twój przykład to walka ożycie, a płaca minimalna to nie itp. ...
  Ale ten przykład doskonale pokazuje mechanizmy i ludzkie motywacje.
 • Ograniczenie umysłowe polegające na braku wiedzy wyobraźni oraz empatii już dawno autora powinno zdyskwalifikować
  (teraz na tego pracownika musi wydać ok 2800 pl) -sprostowanie nie on musi wydać tylko pracownik bo to jego pieniądze w całości a wpłaty dokonuje pracodawca co nie zmienia faktu kto na co wydaje.
  Tacy ludzie najczęściej wykonują bardzo proste czynności, często towarzyszy temu niska efektywność- brak kwalifikacji, motywacji, czy pracowitości- gdyby było inaczej nie należeliby do grupy o najniższych zarobkach.-kolejne sprostowanie nie ma pan żadnej wiedzy o stanie gospodarki ,wypowiedzi publiczne obligują do sprawdzania stanu faktycznego prze formułowaniem wypowiedzi
  Nie będę się jednak dalej rozwodził nad Pana brakiem wiedzy o kraju a skwituje raczej artykuł dość prosto
  To że Polska jest w likwidacji wiadomo już od dawna od kiedy upadł tzw komunizm i nastąpił okres błogiej demokracji w której to nadal możemy wybierać jeden ijedyny słuszny komitet centralny podzielony na kilka ugrupowań posiadających wspólny cel.Jakiż to cel-wprowadzenie tzw gospodarki wolnorynkowej a w praktyce depopulacja obniżanie standardów życia zagłodzenie i wyniszczenie.Ustalenie najniższego uposażenia jest ochroną przed ekonomiczną śmiercią a co za tym idzie śmiercią wielokrotnie biologiczną.Temat który pan tak dokładnie analizuje jest nie do rozwiązania w ramach wiedzy którą pan zdobył a prowadzi raczej do ekonomicznego balansu który za nic ma życie ludzkie.Proponuję rozwijać wiedzę w wielu dziedzinach aby uniknąć czczych dywagacji w filozofii którą ktoś panu podsunął a której to obrębie rozwiązania nie ma a jeśli już jest to tylko zbrodnicze .Prawo i zasady ekonomi zmieniały się na przestrzeni dziejów ale zawsze ludzie potrafili postrzegać w nich zbrodniczą działalność .Reasumując o ile nie powróci pan do zdrowego myślenia w którym to człowiek i ochrona jego życia zdrowia i wolności jest priorytetem nadal będzie pan poszukiwał winy w niewkształconych rodakach pewnie leniwych i głupich bo pan pewnie myśli że jest mądry i pracowity w wolnorynkowych ideach zniesienia płacy minimalnej bo po co ludziom godne życie co nie??A ja pozwole sobię jak już system na ziemi się zmieni rozliczyć pana z szkodliwych dla ludzi (swoją drogą pana rodaków )teorii
 • @toommaattoo 10:56:21
  pomidorze ! (a może buraku ? to i to czerwone):

  - przecież właśnie system płacy minimalnej SZKODZI tym najmniej efektywnym, gdyż UNIEMOŻLIWIA im znalezienie pracy !!!

  Bo jeżeli ktoś jest MNIEJ EFEKTYWNY, niż wynosi minimum, to jak ma znaleźć pracę ???

  Ty umiesz logicznie rozumować i wyciągać wnioski ???
 • @Ultima Thule 11:30:00
  Komentarz znów pozbawiony wiedzy i logicznego myślenia no cóż standard w granicach zdobytej wiedzy.Żeby móc dyskutować trzeba wiedzieć czym jest płaca minimalna.A więc w skrócie przypomnę -to minimalne środki jakie muszą trafić do osoby pracę wykonującą aby mogła egzystować i wykonywać funkcje społeczne.I tyle nic więcej nic mniej zabezpieczenie przed wykluczeniem.A teraz zreasumujmy .Polska klimat dość surowy zimą pojawiają się mrozy aby zabezpieczyć organizm koniecznością jest wynajęcie jakiejś robotniczej małej brudnej kawalerki ogrzanie jej dostarczenie wody pitnej itd minimum koszt około 1000zł. Pożywienie no cóż człowiek taki pracuje więc aby nie zejść nagle potrzebuje myślę 300-400zł na najniższej jakości pożywienie aby móc wykonywać nadal pracę .Cywilizacja ma to do siebie iż mieszkamy po większoścvi w miastach więc pojawia się również sprawa transportu myślę iż 100 zł było by w porządku .Środki czystości aby nie chorować i nie śmierdzieć w pracy jakieś 100zł.Mamy już około 1600zł a płaca minimalna zapewnia jakieś 1100zł.Więc czysta logika podpowiada iż aby móc wykonywać pracę takież minimum musi do człowieka trafić inaczej zamarznie umrze z głodu itp itd i tym właśnie jest płaca minimalna mato-znaczy Thule.Reasumując człowiek bez kwoty minimalnej nie jest w stanie podjąc pracy.Usuniecie wieć płacy minimalnej równa się z depopulacją na bazie ekonomii.W historii ludzkości było wiele powodów dla których depopulację wprowadzano w życie -aspekty rasowe ekonomicze partyjne poglądowe nie zmienia to jednak faktu iż działanie przeciw ludzkości zawsze będzie i było zbrodnią bez wzgędu na istniejące filozofie poglądy czy też ustroje .Nie tłumaczy jej żadna logika ekonomiczna polityczna czy partyjna .Jeśli pracując na bazie dostępnej mi wiedzy ekonomicznej społecznej czy światopoglądowej zagłodziłbym Cię na śmierć fakt obecnych możliwości nie zmieniłby faktu iż popełniłem zbrodnie choć mógłbym nawet za to dostać najwyższe nagrody w dziedzinie ekonomi i to własnie staram się panu uzmysłowić panie z zamkniętym umysłem.Taka kwota minimalna musi istnieć ponieważ bez niej ludzie zaczną umierać .Powodzenia w rozwoju umysłowym
 • @Ultima Thule 11:30:00
  Ultima Thule, ależ ty jesteś głupi...
  i przez podobnych kretynów ten kraj tonie.
 • @toommaattoo 12:25:51
  1. A jeżeli narzucisz płacę minimalną i pracodawca nie będzie chciał zatrudnić kogoś, kto ma efektywność NIŻSZĄ, niż płaca minimalna, to wtedy ten człowiek zamiast "niewiele" będzie zarabiał "ZERO" - czy o to ci chodzi ?

  2. A gdyby JA chciał pracować za płacę MNIEJSZĄ, niż minimalna, to dlaczego ty chcesz mi tego ZABRANIAĆ !?

  3. A jeżeli ktoś ma zapewnione utrzymanie (np. rodzice) i nie potrzebuje więcej pieniędzy, a chciałby zdobywać nowe umiejętności w pracy, to dlaczego chcesz mu tego zabronić ? (mówię o sytuacji, gdy dany człowiek SAM chce pracować za mniejsze pieniądze i nie czuje się pokrzywdzony).

  Dlaczego chcesz się WPIERDALAĆ w czyjeś życie ?!

  Przecież ten człowiek NIE ZABRANIA tobie NIE PRACOWAĆ za niską kwotę !!!
 • @Human 12:26:47
  Human !!! Ty nie znasz jeszcze moich możliwości !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ja potrafię myśleć ABSTRAKCYJNIE i w przestrzeni n-WYMIAROWEJ (gdzie n>3), co pozwala mi wyobrazić sobie rzeczy, jakich ty nigdy sobie nie wyobrazisz ...
 • @Ultima Thule 12:43:55
  Chciałbym napisać coś jeszcze ale szkoda klawiatury ....Myślę że się jeszcze kiedyś zobaczymy po przeciwnych stronach barykady
 • @toommaattoo 12:52:11
  napisz, napisz, tomato - lubię dyskutować, nawet z przeciwnikami ...
 • @toommaattoo 12:52:11
  Bez względu na osobę autora - jeśli nie czytałeś - polecam "Globalizację" Z. Bauman'a i "Utopistykę" I. Wallerstein'a.
  Pozdrawiam
 • @Human 13:15:58
  a ja tobie proponuję zamiast czytać czyjś BEŁKOT zacząć myśleć SAMODZIELNIE i LOGICZNIE ...

  Nie odpowiedziałeś na moje pytania:

  1. A jeżeli narzucisz płacę minimalną i pracodawca nie będzie chciał zatrudnić kogoś, kto ma efektywność NIŻSZĄ, niż płaca minimalna, to wtedy ten człowiek zamiast "niewiele" będzie zarabiał "ZERO" - czy o to ci chodzi ?

  2. A gdyby JA chciał pracować za płacę MNIEJSZĄ, niż minimalna, to dlaczego ty chcesz mi tego ZABRANIAĆ !?

  3. A jeżeli ktoś ma zapewnione utrzymanie (np. rodzice) i nie potrzebuje więcej pieniędzy, a chciałby zdobywać nowe umiejętności w pracy, to dlaczego chcesz mu tego zabronić ? (mówię o sytuacji, gdy dany człowiek SAM chce pracować za mniejsze pieniądze i nie czuje się pokrzywdzony).

  Dlaczego chcesz się WPIERDALAĆ w czyjeś życie ?!

  Przecież ten człowiek NIE ZABRANIA tobie NIE PRACOWAĆ za niską kwotę !!!
 • @Ultima Thule 13:28:21
  Z głupcami nie dyskutuję - to jedno z przyjętych przeze mnie założeń aksjologicznych.
 • @Human 13:15:58
  Dzięki wielkie poczytam.Pozdrowienia
 • @Human 13:32:24
  Twoje twierdzenie, że jestem głupcem to tylko HIPOTEZA ...
  Teraz musisz ją jeszcze UDOWODNIĆ ...
 • @Ultima Thule 13:52:44
  Udowadniasz to sam, każdą swoją wypowiedzią na tym forum.
  To dowody, które mnie przekonują.
  Dowody, które przekonają Ciebie - nadejdą wkrótce :)
 • @Human 14:11:56 Wyłącznie teoretyzujesz Human. W teori to i komunizm jest najlepszy.
  Praktyka jest o wiele gorsza niże twoje opinie tu głoszone. Dlaczego przeczysz rzeczom które się zdarzyły i dzieją w świecie REALNYM?

  Odpowiedz mi na pytanie:
  - w jaki sposób 15 pracowników mojej żony skorzystało ze znacznego podniesienia płacy minimalne,j kiedy WSZYSCY oni stracili pracę?

  Jak pisałem wcześniej,
  A) kilku z nich skończyły się już zasiłki i żyją prawie na ulicy (a w USA nie ma ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich).
  B) trzech z piętnastu straciło swoje domy ponieważ przestali spłacać bankowi pożyczki. Jeden z nich miał spłacone 80% pożyczki w momencie gdy dom przejął bank.
  C) z czterech osób które pracę w końcu znalazły, trzech pracuje za tę właśnie nową MINIMALNĄ stawkę a czwarty tylko za trochę więcej. Kiedy mieli pracę, akurat ci ludzie zarabiali ponad dwa razy tyle.

  A czemu firma zbankrutowała? Proste. Duże znaczenie w oferowanym przez firmę serwisie miał fakt, że 25% pracowników otrzymywało płacę minimalną. Byli to pracownicy nowi, którzy dopiero się przyuczali. Na tym etapie większość z nich nie potrafiła zarobić nawet na swoje zarobki, czyli de fakto firma ich subsydiowała.
  Kiedy podniesiono stawkę minimalną, klienci nie byli skłonni płacić więcej za serwis i dużo z nich rezygnowało z usług. Ponieważ firma jechała na absolutnbie minimalnym zysku, nie było jak obniżyć kosztów by uczynić biznes opłacalnym więc nie można było utrzymać tych samych stawek za usługi. Tak jest zawsze kiedy jest silna konkurencja.
  W ten sposób rozpoczęła się lawina która spowodowała bankructwa wielkiej masy firm w tej branży. Frajer który kupił od żony ten biznes myślał że jest mądrym ekonomistą po Harwardzie i cudów dokona. Wyszło mu dużo gorzej niż mojej żonie. I wtopił kasę w firmę i zbankrutował.

  Jaki jest morał? Ano taki że na podwyższeniu minimalnych zarobków nie zyskał NIKT, a najbardziej stracili pracownicy! O tych którzy stracili przez to swoje domy nawet nie chcę myśleć.

  Nie zyskali też klienci którym firma świadczyła usługi, bo usługi te poszły w górę. Wielu nie było już więcej stać na usługi firmy, więc musieli zrezygnować. Niektórzy zaś choć też niezbyt zamożni nie mieli wyjścia, i musieli płacić nowe stawki (sytuacje rodzinne, zdrowotne itd).

  Nie zarobiło państwo, bo firmy które do tej pory płaciły podatki... zbankrutowały. Te które pozostały na rynku, to te których właściciele mieli duży zapas pieniędzy by jechać na minusie przez tak długo, aż inni zbankrutowali. Ci dopiero wtedy podwyższyli stawki, ale JAK JE PODWYŻSZYLI!

  Więc powiedz mi uczony człowieku - KTO zyskuje na odgórnie ustalanych z sufitu stawkach minimalnych? Wymień chociaż jednego!
  No bo jeśli mi powiesz że ten kto tę stawkę dostaje, i że nie ma on ambicji nigdy zarabiać więcej niż to minimum, to niźle... Bo ja ci gwaranuję - on podwyżki nie zobaczy przez długie lata.

  Acha, uprzedzę, firma nie sprzątała domów. Była z półki high tech.
  Czekam na twoją rzeczową odpowiedź. I nie zapomnij o inflacji która tę podwyżkę szybko zżarła.
 • @Ultima Thule 00:36:35
  Wiesz, nie mam wrażenia że mnie ktoś okrada. Płace podatki, ubezpieczenie. Wszystko zgodnie z prawem. Nie mam może takiego wrażenia ponieważ sam nie okradam. Skoro ty kmiocie masz takie wrażenie widocznie jest ono czymś spowodowane.
 • @Krzywousty 00:53:04
  No to znaczy, że twoja żona płaciła maksymalną stawkę lub prowadziła kiepski interes. Szczęśliwie udało się jej go sprzedać.
 • @Ultima Thule 11:30:00
  Czepiasz się tej płacy minimalnej jak by ona była na kosmicznie wysokim poziomie. To minimum a nie maksimum a taka melasa buraczana jak ty traktuje ją jak maksymalną pensję. Jak cię nie stać na wypłacenie pracownikowi minimalnego wynagrodzenia to go zwolnij i sam pracuj. To minimum a nie maksimum.
 • @Ultima Thule 12:43:55
  "A jeżeli ktoś ma zapewnione utrzymanie (np. rodzice) i nie potrzebuje więcej pieniędzy, a chciałby zdobywać nowe umiejętności w pracy, to dlaczego chcesz mu tego zabronić ? (mówię o sytuacji, gdy dany człowiek SAM chce pracować za mniejsze pieniądze i nie czuje się pokrzywdzony)."

  Człowiek zawsze chce więcej pracownik też. Z tego samego powodu, z którego pracodawca chce zapłacić mniej. Każdy chce w portfelu mieć więcej a nie mniej.
 • @Human 13:32:24
  To prawda. Takiego buraka jak Ultima Thule, należy ignorować.
 • @AndrzejB 21:04:53
  ale jeżeli JA bym chciał jednak MNIEJ, to DLACZEGO MI ZABRANIASZ !?!?!?

  Kmiotku !!!!!!!!!!!!
 • @Ultima Thule 21:31:43
  Wystarczy już, szkoda czasu na takiego teoretyka. Idź zarządzać swoimi firmami.
 • @AndrzejB 21:07:13
  możesz ignorować Ultima Thule, możesz ignorować Korwina-Mikke, możesz ignorować Stanisława Michalkiewicza, Ludwiga von Misesa i innych Wielkich Ludzi naszego świata ...

  ale pamiętaj, że to jest tak, jak byś postanowił zignorować prawo grawitacji ...
 • @Ultima Thule 21:38:49
  Stawiasz się na równi z Korwinem? Poczytaj.

  http://korwin-mikke.pl/najwyzszy_czas/zobacz/pedofil/291

  też popierasz pedofilie? W sumie by mnie to nawet nie zdziwiło.
 • @AndrzejB 21:49:00
  co ma pedofilia wspólnego z płacą minimalną ???

  Porąbało cię ???
 • Fakty
  Wynagrodzenia,razem z ZUS-ami srusami, i ich udział w koszcie wytworzenia PKB:
  2000 300mld 40%
  2011 549mld 36%
  Wzrost 83%

  Wynagrodzenie miesięczne brutto:
  2000 1894
  2011 3404
  Wzrost 80%
  Sektor prywatny krajowy 1520-2614 wzrost 72%

  PKB
  2000 742mld
  2011 1460 mld
  Wzrost 97%

  Jak widać wynagrodzenia lekko nie nadarzają za wzrostem gospodarczym szczególnie w sektorze prywatnym. Udział wynagrodzeń w PKB maleje, wzrasta elastyczność rynku pracy i bezrobocie.
  Podstawowa rozwijana umiejętność to unikanie podatków. Umiejętność stosowania nowinek technologicznych to gorsze niż święcona woda.
  Na roznoszeniu ulotek i call-centrach to gospodarki nie zbudujemy.
 • A co z biednymi?
  Nic nie będą rejestrować Laborghini jako pomocy drogwej.
  Jak chleb za drogi niech jedzą bezy:)
 • Ochrona pracownika
  Płaca minimalna jest koniecznością... praca minimalna ma między innymi bronić obywatela przed pomysłami typu: zwiększyć bezrobocie to z głodu będą pracować za kromkę chleba.

  Pracownik, który pragnie pracować za mniej niż mu ustawa lub pracodawca przyznaje to ktoś z fikcji literackiej lub zakładu psychiatrycznego albo obłudnik usiłujący udowodnić swoje racje.
 • @syneloi 13:53:30
  To trzeba koniecznie ustanowić płacę minimalną równą 10 000 zł.
  Jak bronić obywatela to bronić a nie stosować jakieś półśrodki.
 • @Ultima Thule 19:02:51
  Przecież byś tego nawet nie zrozumiał. Nie żądaj rzeczy których nie jesteś w stanie ogarnąć.
 • bełkot
  praca na pełny etat to wynagrodzenie umożliwiające życie bez problemów finansowych
  ( głupki w tym momencie myślą o aspiracjach do fortepianu, porsche etc.)

  Kto płaci mniej zatrudniając na pełny etat to niedorajda albo skurwiel. A i krótkowzroczny głupiec . Klientom krasnoludki przynoszą gotówkę do wydania? Sam gnoi swój interesik. No chyba że ma eksport do UFO

  Skutki takiego myślenia widzimy wokół.

  A i dupek Obama zauwazył ten problem i jest podobnego zdania
 • @Ultima Thule 15:42:09
  KAżdy ma prawo być z kur wielu.
 • @Ultima Thule 00:36:35
  Co za kultura ? A masz arystkokrato forsy obawy o skórę . W końcu co któryś pracownik może fizycznie prostowac mendy
 • logika
  OD producenta , usługodawcy konsumenci kupują.

  Im większą forsę mają na zbyciu tym większy zysk firm.
  Widzieliśmy to w latach 90-tych ,gdy ponad 80% ludzi tyrało na legalnym etacie . Pensje rosły i ceny też PKB wzrastało. Nadgodziny były płacone.
  Ale skurwiele dorwali się i mamy skutki redukcja zdolności nabywczej, redukcja zysków polskich małych firm.

  Głupole klienci muszą mieć forsę na wasz produkt!!!!!
 • @programista 14:31:20
  Dokladnie !! Ustalmy minimalne wynagrodzenie na 20 tysiecy. Prace bedzie mialo okolo 50 tysiecy ludzi w Polsce. A reszta zdechnie z glodu. Przeciez tego chcecie socjalisci, czyz nie ??
 • @markus19771107 20:09:38
  człowieku, myślisz? pokazujesz że o ekonomi zielonego pojęcia nie masz. Kto chce minimalnego wynagrodzenia na poziomie 20 tysiaków? Nawet w Luksemburgu tyle nie wynosi minimalna pensja. Po co takie dyrdymały wypisujesz? Idź na spacer będzie to dla wszystkich z pożytkiem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY